Sağlık

Çiriş bitkisinin hastalıkları tedavi potansiyeli araştırılacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Önal Darılmaz, halk arasında çiriş olarak bilinen bitkinin kanser ve diyabet hastalıkları üzerine etkisini..

Çiriş bitkisinin hastalıkları tedavi potansiyeli araştırılacak
banner

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Önal Darılmaz, halk arasında çiriş olarak bilinen bitkinin kanser ve diyabet hastalıkları üzerine etkisini araştırıyor. Araştırma, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, 1002 Programı kapsamında destek aldı.

Proje kapsamında çiriş bitkisinin kök ve yapraklarını kullanacaklarını söyleyen Prof. Darılmaz, bitkideki inülün tipi fruktanın, ultrason destekli ayırma yöntemiyle optimize edileceğini belirtti. Ayrıştırılan malzemenin biyoaktivite bakımından kapsamlı biçimde araştırılacağını ifade eden Derya Önal Darılmaz, hedeflerini şu şekilde anlattı: “Çiriş bitkisinin özütlerinde belirlenecek prebiyotik aktivite ile mide-bağırsak sorunlarına neden olan bakterilerin etkisini önleyebilecek ve dışa bağımlılığı azaltacak gıda takviyesi bir ürün geliştirilmesini amaçlıyoruz. Öte yandan böbreklerin ve karaciğerin oksidatif hasarı ile kalp ve beyindeki kanamalar sıklıkla vücutta aşırı serbest radikallerle ilişkilidir. Serbest radikallerin etkisi antioksidanlarla ortadan kaldırılarak hastalık oluşumu önlenmektedir. Çiriş bitkisi özütünün antioksidan özelliğini araştırarak, piyasadaki sentetik ürünlerin yerine hastalıkların önlenmesi için doğal bir ürünün kullanımını önereceğiz. Ayrıca prebiyotik özellik gösteren çirişin gıdalarda, yara yüzeylerinde ve tıbbi cihazlarda biyofilm yapan patojenler üzerindeki antibiyofilm aktivitesi araştırılarak, projenin devamında yara örtüsü olabilecek yeni biyomalzeme geliştirilmesini de hedefliyoruz.”Yürütücülüğünü Prof. Dr. Derya Önal Darılmaz’ın yaptığı projede ASÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülden İnanan ve yüksek lisans öğrencisi Hakan Yücedağ da görev alıyor. Proje, sunduğu burs imkânıyla yeni araştırmacıların yetişmesine sağladığı katkıyla da dikkat çekiyor.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Derya Önal Darılmaz ve ekibini aldıkları destek münasebetiyle tebrik etti ve proje çalışmalarında başarılar diledi. (Haber Bülteni) 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası