Spor

Dünyadaki en uzun parkur Hasan Dağı’nda

DÜNYA İNİŞ KAYKAY İLE HIZ KIZAĞI ŞAMPİYONASI HASAN DAĞI’NDA YAPILACAK Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Hız Kızağı Şampiyonası 7 ile 9 Ekim tarihlerinde 30 ülkeden 130 sporcunun katılımıyla Hasan Dağı’nda..

Dünyadaki en uzun parkur Hasan Dağı’nda
banner

DÜNYA İNİŞ KAYKAY İLE HIZ KIZAĞI ŞAMPİYONASI HASAN DAĞI’NDA YAPILACAK

Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Hız Kızağı Şampiyonası 7 ile 9 Ekim tarihlerinde 30 ülkeden 130 sporcunun katılımıyla Hasan Dağı’nda yapılacak.

Dünya Kaykay Şampiyonası Aksaray Sorumlusu Abdullah Kahraman,  “Şampiyonamız Türkiye’de ilk olacak ve Hasan Dağı’nda yapılacak. Bu organizasyonu sosyal medya ve yayın platformlarında 1 milyon kişi izleme imkanı bulacak. İlk gün antrenman yarışları, ikinci gün elemeler ve üçüncü gün final yarışlarıyla şampiyonamızı sonlandıracağız. 4 kilometrelik alanda gerçekleştirilecek yarışmalarımız için en virajlı alanları seçtik. Çok uygun bir pistimiz oldu. Şampiyonaya katılan tüm sporcuları şehrimizde en iyi şekilde ağırlayacağız. Bizlere destek olan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu ile Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’e teşekkür ederim” dedi.

PARKUR EŞSİZ BİR  YARIŞ ALANI SAĞLADI

Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Hız Kızağı Şampiyonası’nın Türkiye temsilcisi Cüneyt Gazioğlu ise şöyle konuştu: “Bu organizasyonu ilk kez ülkemizde Aksaray’ın Hasan Dağı’nda gerçekleştireceğiz. Burada çok muhteşem bir parkur olduğunu saptadık. İngiltere’den gelen yer çekimi sporları federasyonu başkanı da bu parkuru deneme fırsatı buldu. Bizlere inanılmaz bir parkur olduğunu ve dünyadaki en uzun parkurun burası olduğunu belirtti. 4 kilometrelik çıkardığımız parkurun hem dönüşleri, eğimi ve arka plan manzaraları açısında eşsiz bir yarış alanı sağladı. Ülkemiz dünyadaki en dağlık yerlerden bir tanesi. Buda kayak ve Snowboard da olduğu gibi dağlarımızdan turizm adına faydalanmamız açısından çok değerli. Bizlerde bunu ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Hem hız kızağı hem de iniş kaykayı ülkemizin birçok yerinde uygulanabilecek potansiyele sahip. Bu yollar sayesinde yakın ve uzak ülkelerden buralara turizm akışı sağlayabiliriz. Burada 150 kilometre hızla aşağı iniyorsunuz ve bunun yanında 30 kilometre ile tadını çıkarıyorsunuz. Biz hem kızakta hem de kaykay da bunu yakalayabileceğimize inanıyorum. Hasan Dağı bu konuda çok elverişli.”

‘DÜNYADA 10 DAKİKA SÜREN BAŞKA HİÇBİR PLATFORM YOK’

Dünya Yer Çekimi Sporları Federasyonu Başkanı William Stephenson, İngiltere’den kaykay şampiyonası için geldiğini söyledi. Stephenson, “Hasan Dağı parkur alanını çok iyi buldum. Havası da çok güzel ve yarışlar için birkaç küçük düzenleme yapacağız. Burada önümüzdeki 10 yıl için planlamalarımızı yapmaya başladık. Aksaray’da en büyük şampiyonaları Hasan Dağı’nda yapmayı planlıyoruz. Bu bir başlangıç. Bundan sonraki yarışmaların daha da büyüyerek devam edeceğinden şüphem yok.  Dünyada bu spor 4 ile 4 buçuk dakikada yapılıyor. Bugün 10 dakikalık bir sürüş yaptık ve inanılmaz bir keyif aldım. Dünyada 10 dakika süren hiçbir platform yok. Bu yüzden çok heyecanlandım. Bu serideki en heyecanlı ve en mücadeleci yarışmalar olacak” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL