Özel

Şehit evladı Süleyman’ın hatırasıyla yaşıyor

ŞEHİT ANNESİ KIYMET KÖSE EVİNİN BİR ODASINDA ŞEHİT OĞLUNUN ANILARINI YAŞATIYOR  Aksaray’da oturan 76 yaşındaki Kıymet Köse, 19 yıl önce Hakkari’de teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan oğlu Uzman Çavuş Süleyman Köse’nin hatırasıyla..

Şehit evladı Süleyman’ın hatırasıyla yaşıyor
banner

ŞEHİT ANNESİ KIYMET KÖSE EVİNİN BİR ODASINDA ŞEHİT OĞLUNUN ANILARINI YAŞATIYOR

 Aksaray’da oturan 76 yaşındaki Kıymet Köse, 19 yıl önce Hakkari’de teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan oğlu Uzman Çavuş Süleyman Köse’nin hatırasıyla yaşıyor.

Ortaköy ilçesine bağlı Ozancık köyünde oturan 6 çocuk annesi Kıymet Köse, 41 yıl önce eşi Yusuf Köse’yi trafik kazasında kaybetti. Çocuklarına hem annelik hem de babalık yapan Köse’nin en küçük oğlu olan Uzman Çavuş Süleyman Köse, 19 yıl önce Hakkari’nin Çukurca ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit oldu. Aradan geçen yıllara rağmen gözlerinden yaş eksik olmayan acılı anne, oğlunun bütün eşyalarını evinde saklıyor.

Evin bir odasını müzeye çeviren Kıymet Köse, Ankara ve Almanya’da yaşayan çocuklarının kendisini yanlarına çağırmalarına rağmen, ‘Ben Süleyman’ımı bırakmam, onsuz yaşayamam’ diyerek, tekliflerini geri çevirip, yaşamını tek başına sürdürmeye devam ediyor.

‘ALMANYA’YI REDDEDİP ASKER OLMUŞTU’

 

Şehit oğlu Süleyman Köse’nin en büyük hayalinin uzman çavuşluk olduğunu belirten Kıymet Köse, şunları söyledi: ”Ben oğlumu öksüz büyüttüm. Askere de ben kendim uğurladım. Askerliğini bitirince, oğluma ‘Seni Almanya’ya götürelim’, dedim. ‘Ben gitmem, Uzman çavuş olacağım’ dedi ve oldu. Uzman çavuş olarak 6 yıl görev yaptı. Oğlum her yere yürüyerek gidip geliyordu. Bu kadar görevini seven birisiydi. Almanya’daki ablasıyla 11 yıl görüşemedi. O zaman ablasının çocukları küçük olduğu için köye gelememişti. Sonrasında geldi beraber ablası ile mezarına gidip dua ettik. SSağ iken görmek kız kardeşine nasip olmadı.”

”SÜLEYMAN’IM İSMİ GİBİ TAM BİR SÜLEYMAN’DI

Köse, ”Süleyman’ım ismi gibi tam bir Süleyman’dı. Ben tek başıma burada onun hatıralarını bekliyorum. Bu odayı da tamamen ben onun eşyalarıyla süsledim. Sadece şehit olduğunda askerlerin getirdikleri valizini hiç açmadım. Açamadım buna cesaret edemedim. Süleyman’ımın sadece parmağındaki yüzüğü yok. Onun haricinde her şeyi bu odada saklıyorum. Her gün buraya girip ondan kalan eşyaları ile vakit geçiriyorum. Oğlum Süleyman’a ait eşyaların bir çoğu da Aksaray Belediyesi Şehitler müzesinde yer alıyor” diye konuştu.

‘MEZARINDAKİ BAYRAK SOLAR DİYE KÖYDEN GİTMİYORUM’

Oğlunun mezarındaki bayrağın bile solmasından endişelendiği için köyden dışarı çıkmadığını ifade eden Köse, ”Süleyman’ımın mezarındaki bayrağı solar, ben buraları kime emanet edip gidebilirim. Ben ve kardeşleri Almanya’dan gelince köye gelmiştik. Burada görüştük ve Ankara’dan bir telefon geldi. Süleyman göreve giderken bana, ‘Anne, Haziran ayında Ankara’da paraşüt atlayışı yapacağım, seni yine ziyarete geleceğim’ dedi ve 6 Mayıs tarihinde şehit haberini aldım. Çocuklarımdan 3’ü Almanya’da, 1′ Ankara’da, diğeri de Aksaray’da yaşıyor. Aralıklarla uğruyorlar. Ziyarete gelenlere, şehit oğlumun eşyalarını, kaldığı odayı gösteriyorum. Beni sürekli ziyaret eden Ortaköy Kaymakamı, belediye başkanı ve askeri erkanımız sağ olsunlar beni yalnız bırakmıyorlar” ifadelerini kullandı. Foto: Şeyda COŞAR/ Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası