Gündem

‘20 yıldır Türkiye’yi teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz’

BAKAN VARANK: TEKNOFEST HEYECANINI YERİNDE İNCELEDİ Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray’da gerçekleştirilen TEKNOFEST’e katıldı. Varank burada yaptığı açıklamada” Türkiye’nin teknoloji ve bilimde geldiği noktadan memnunuz. TEKNOFEST ateşi bu..

‘20 yıldır Türkiye’yi teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz’
banner

BAKAN VARANK: TEKNOFEST HEYECANINI YERİNDE İNCELEDİ

Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray’da gerçekleştirilen TEKNOFEST’e katıldı. Varank burada yaptığı açıklamada” Türkiye’nin teknoloji ve bilimde geldiği noktadan memnunuz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir zaman dinmeyecek” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tuz Gölü’nde düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali,(TEKNOFEST) kapsamında roket yarışması programına katıldı. Festivaldeki stantları gezip, öğrencilerin çalışmalarını inceleyen Bakan Varank, TEKNOFEST’in önemine değindi. Festivale katılım talebinin gün geçtikçe arttığını ifade eden Bakan Varank, şunları söyledi: ”Burada gençlerimiz çok farklı kategorilerde, geleceğin teknolojilerinde, kendi takımlarını kurarak yarışıyorlar. Türkiye’nin her tarafından teknoloji yarışmalarıyla heyecan oluşturmaya çalışıyoruz.”

‘ÖĞRENCİLERİN HEYECANINA ORTAK OLDUK’

Bakan Varank, TEKNOFEST’in değerine dikkat çekerek, “Bugün burada liseden, üniversiteden gelmiş öğrencilerimiz kendi geliştirdikleri roketleri yarıştırıyorlar. Farklı kategorilerde uzay teknolojilerinde ve savunma sanayisinde çok büyük anlam ifade eden roketlerini geliştirip, burada yarışmalarda kendi becerilerini sergilemeye çalışıyorlar. Biz Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan gerçekten memnunuz. Bugün Anadolu’nun en ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, beraber nasıl bir çalışma yapabiliriz, nasıl takım çalışmasıyla bir roket geliştirebiliriz diye takımlarını, roketlerini tasarlayıp üretip burada ROKETSAN’ın destekleriyle bu yarışları yapıyorlar. Biraz önce öğrencilerimizin heyecanlarına ortak olduk”  diye konuştu.

‘TEKNOFEST ATEŞİ DİNMEYECEK’

Bakan Varank, ”Biz en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun bilincinde bir iktidar olarak 20 yıldır Türkiye’yi teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz. Bu manada da bu yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar bizi çok memnun ediyor. Daha önce bu yarışmalara katılmış gençlerimiz şu anda ROKETSAN’da Türkiye’nin savunma sanayisinde en önemli projelerde çalışıyorlar. Daha önce bilişim vadisinde robot taksi, otonom araç yarışmaları düzenledik. O yarışmalarda çalışan arkadaşlarımız bugün Türkiye’nin en önemli otomotiv firmalarında istihdam ediliyorlar. Biraz önce bir takımımızla konuştuk. Pamukkale’den arkadaşlarımız daha önce bu yarışmalarda yarışmışlar. Ama şu anda kendi şirketlerini kurmuşlar. Kendi girişimleriyle bu alanda, firmalarıyla Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyorlar. İnşallah biz bu şuuru, bu bilinci, bu coşkuyu devam ettireceğiz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir zaman dinmeyecek” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL