banner
Esnaf

Ahşaba hayat veren eller

Ahşap konusunda usta bir zanaatkâr olan ve halen Aksaray sanayi sitesindeki mütevazı dükkânında çalışan 65 yaşındaki Harun Anaz, atölyesini her sabah mesleğe başladığı ilk günkü heyecanla açıyor. Anaz, yarım asırdır..

Ahşaba hayat veren eller
banner

Ahşap konusunda usta bir zanaatkâr olan ve halen Aksaray sanayi sitesindeki mütevazı dükkânında çalışan 65 yaşındaki Harun Anaz, atölyesini her sabah mesleğe başladığı ilk günkü heyecanla açıyor. Anaz, yarım asırdır gürgen ve çam keresteleri işleyerek, ev eşyası ve dekoratif hediyelik yapıyor.

İş hayatına marangoz ustası dedesi Abdurrahman Anaz’ın yanında çocukluk çağlarında çırak olarak adım atan Anaz, 55 yıldır ahşaba şekil veriyor.

Anaz, işlediği ahşaplardan, masa, sandalye, tabure, sıra, beşik, baston, kaşık, sofra, kül tablası, kupa bardak, saklama kapları, sepet gibi ev eşyasının yanında minyatür kağnı, mini çeyiz sandığı, tırmık ve süs beşik gibi dekoratif hediyelik ürünler de üretiyor.

Makinelerin mesleğe girmesiyle birlikte bir dönem kereste biçtiklerini anlatan Anaz, şunları söyledi:”Önce dedem çalışıyordu, sonrasında babam, şimdi ben. İleride de çocuklarımın ve torunlarımın bu mesleği yapmasını istiyorum. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre biz de kendimizi geliştirdik. Ahşaptan kapı, masa ve beşik gibi eşyalar yaptık. Hayvancılıkla uğraşanlar için ahşaptan oluklar yaptık. Eskiden buzdolabı yoktu, tel dolap yaptık. At arabalarının bütün parçalarını, kasasından tekerine varıncaya kadar hepsini yaptık. 55 yıldır bu mesleği yapıyorum. Ormandan getirilen tomruk halindeki keresteyi istediğimiz ölçülerde kesip, biçip eşyaya dönüştürüyoruz. Son zamanlarda ise bungalov evlere talep oldukça arttı. Hem ucuz hem de depremde yıkılma riski taşımadığı için insanlar köylerine veya yazlık yerlerini yaptırıyor. Tabi işçiliği oldukça uzun sürüyor ve yapımında da birçok insan çalışıyor.”

TEKNOLOJİ İŞLERİMİZİ ÇOK KOLAYLAŞTIRDI’

Anaz, okul hayatıyla meslek hayatını birlikte yürüttüğünü, çok sayıda ustası olduğu için çeşitli eşyaları yapabildiğini ifade etti. Bu işi zevkle yaptığını, bu nedenle ahşapla uğraşmanın kendisini yormadığını belirten Anaz, “Teknolojinin getirdiği makineler işlerimizi çok kolaylaştırdı. Eskiden ahşaba bir süs yapacağımız zaman bıçaklarla yapıyorduk. Uzun zamanlarımızı alıyordu. Şimdi elmas bıçaklar var. Tehlikeler azaldı. Ben parmağımı eski bıçaklarda kestirdim. Şimdi ise teknolojimiz o kadar gelişti ki hata payı çok düştü. Eskiyi düşündüğümüz zaman şimdiler süper çağ gibi. İstediğimiz malzemeyi istediğimiz şekilde işleyebilecek makineler var” dedi. Foto-Haber: Kamil İPEKLİ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası