Gündem

Medrese gün yüzüne çıkacak

BEDRİYE MEDRESESİ HERKESİN KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLECEĞİ BİR ALANA DÖNÜŞTÜRÜLECEK Aksaray Belediyesinin Selçuklu Dönemine ait yapılardan biri olan Bedriye Medresesi’nde başlattığı restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Medreseye ait ana binanın iç kısımları..

Medrese gün yüzüne çıkacak
banner

BEDRİYE MEDRESESİ HERKESİN KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLECEĞİ BİR ALANA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Aksaray Belediyesinin Selçuklu Dönemine ait yapılardan biri olan Bedriye Medresesi’nde başlattığı restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Medreseye ait ana binanın iç kısımları aslına uygun restore edilirken çatı kısmı ise tamamen yenilendi. Medresede çevre ve zemin iyileştirmesi yapıldı ve ana binayla bütünlüğü sağlaması için bahçe duvarı aslına uygun olarak restore ediliyor.

Aksaray’da tarihi yapıları koruma altına aldıklarını söyleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Kalanlar Köprüsü, Kılıçarslan Türbe ve Köşkü, Melik Mahmut Gazi Hangahı, II. Kılıçlarsan Hamamı, Pir Ali Sultan, Hashas Baba ve Hamza Baba Türbelerinden sonra Bedriye Medresesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Bedriye Medresesi’nde başlatılan restore çalışmalarıyla medreseyi gün yüzüne çıkarttıklarını ifade eden Dinçer, Bedriye Medresesi’nin geçmiş tarihe tanıklık etmiş Aksaray’ın en önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

FETVAHANE OLARAK HİZMET VERİYORDU

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edildiği tahmin edilen Bedriye Medresesi’nin Selçuklu ve Osmanlı Döneminde medrese olarak kullandığını aktaran Başkan Dinçer, Medresesi’nin Osmanlı’nın son dönemiyle erken Cumhuriyet Dönemi’nde fetvahane olarak hizmet verdiğini söyledi.

Bedriye Medresesi’nde restore çalışmalarının sona yaklaşıldığını ifade eden Başkan Dinçer, aslına uygun olarak restore edilen Bedriye Medresesi’nin herkesin keyifli vakit geçireceği ve öğrencilerin ders çalışabilecekleri bir alana dönüştüreceklerini söyledi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL