Gündem

4 bin konutun enerjisi Katı Atık Tesisinden karşılanıyor

Aksaray’da sürdürülebilir atık yönetimiyle projelendirilen 80 milyon yatırım bedeline sahip Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde 4 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanıyor. Tesis tam kapasite ulaştığında 10 bin konuta..

4 bin konutun enerjisi Katı Atık Tesisinden karşılanıyor
banner

Aksaray’da sürdürülebilir atık yönetimiyle projelendirilen 80 milyon yatırım bedeline sahip Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde 4 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanıyor. Tesis tam kapasite ulaştığında 10 bin konuta eşdeğer enerji gücü bu tesisten karşılanacak. Ayrıca ayrıştırma sonrasında tesisin sahip olduğu kompost ünitesinde sayesinde elde edilen organik gübreler şehirde park ve bahçelerde kullanılacak..

377 dönüm arazi üzerinde 80 milyon yatırım bedeline sahip Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinde geçtiğimiz aylarda enerji üretimi başlatmıştı. Mekanik Ayırma Tesisi (Geri Kazanımı Mümkün Atıkların Ayrıştırılması), Kompost Ünitesi (Kompost-Organik Gübre Üretimi), II. sınıf düzenli depolama sahası (Lot-1, Lot-2, Lot-3) ve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi (Elektrik Enerjisi Üretimi) olmak üzere 4 bölümden oluşan tesiste ünitelerin devreye alınmasıyla tam kapasiteye ulaşacak.

EVSEL ATIKLAR GÜNLÜK OLARAK İŞLENİYOR

“Yarınlarımızdan emanet aldığımız doğayı daha yaşanılabilir kılmak için Sıfır Atık Projemizi sürdürüyoruz” diyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’ne getirilen evsel atığın günlük olarak işlenerek bertaraf edildiğini söyledi. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde 4 bin konutun enerji ihtiyacının karşıladığını yakında yeni ünitelerinde devreye alınmasıyla enerji üretiminin çok daha iyi seviyelere ulaşacağını bildirdi.

Dinçer, “Katı Atık tesisimizde düzenli depolama sahalarında uygun tekniklerle bertaraf edilen atıkları enerjiye dönüştürüyoruz. Böylece sürdürülebilir çevre yönetimi sağladığımız gibi atıkları ekonomiye kazandırmış oluyoruz. Bu tesisimizin kazanımlarını bunlardan ibaret değil. Tesisimiz risk faktörü oluşturan karbon azaltımı ile doğa ve çevreye karbon salınımı önleyecek. Atıkların değerlendirilmesi sonrasında kompost ünitemiz sayesinde elde edilen organik gübreleri park, bahçe ve çevre düzenlemelerinde değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Dinçer, son olarak tesiste 4 bin konuta eşdeğer seviyede enerji üretiminin olduğunu ilerleyen günlerde enerji üretiminin tam kapasiteye ulaşacağını aktardı. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL