Gündem

GES projesinden 6.8 milyon gelir elde edildi

Dinçer, güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturma noktasında Aksaray’ın önemli bir potansiyeli elinde bulundurduğunu söylediAksaray’da doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına..

GES projesinden 6.8 milyon gelir elde edildi
banner

Dinçer, güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturma noktasında Aksaray’ın önemli bir potansiyeli elinde bulundurduğunu söylediAksaray’da doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına 3.8 Milyon lira maliyetle kurulan ‘Güneş Enerjisi Santrali’nden 6.8 milyon lira gelir elde edildi.

13 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Güneş Enerji Santrali geçtiğimiz yıl kendi maliyetini karşıladı. GES Projesinin kurulumunda 66kW’lık 15 adet invertör, 4002 adet 275W’lık panel, 1250kVA trafo, DC güç 1.1 MW, AC gücü 980 kW kullanılarak oluşturuldu. Salı Pazarı üzerinde kurulumu yapılan GES Projesi ile 4.6 Megawatt elektrik enerjisi elde edildi.

‘YENİLEBİLİR ENERJİ PROJELERİMİZİNSAYISINI ARTIRMAYI PLANLIYORUZ’

Aksaray’ın her alanda gelişmesi için birbirinden farklı projelere imza attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yenilebilir enerji kaynakları arasında yer alan Güneş Enerji Santraliyle önemli bir projeyi şehre kazandırdıklarını söyledi.  Şehrin potansiyelini de ortaya çıkaran GES projesinin birçok yatırımcı için örnek projeler arasında yer aldığını kaydeden Dinçer, “Kapalı Semt Pazarı çatısında kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Güneş Enerji Santralimiz kurulduğu günden bugüne kurulum maliyetinin yaklaşık 2 katı kadar gelir sağladı.  Güneş enerji santralimizde kurulduğu günden itibaren 6.8 milyon gelir elde ettik. Tesisimizde elektrik enerjisinden elde ettiğimiz geliri vatandaşlarımızın hizmetinde kullanıyoruz. Şehrimizin potansiyellerini kullanarak yenilebilir enerji projelerimizin sayısını artırmayı planlıyoruz” dedi.

KATI ATIK TESİSİNE DE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURULUYOR

Bağlı köyde bulunan Aksaray Belediyesine ait tesisin yakınına 5 Megawatt üretim kapasitesine sahip bir GES içinde çalışmalar devam ediyor. Kaynak oluşturmak amacıyla enerji alanında çalışmalar yaptıklarından söz eden Dinçer, elektrik üretimi yapan katı atık tesisinde de güneş enerji santrali için çalışmaların başladığını duyurdu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL