Gündem

İŞKUR tarafından 300 kişilik toplum yararına programlar düzenleniyor

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, Aksaray Valiliği ve bağlı kaymakamlık hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla 300 Kişilik Toplum Yararına Programlar düzenleneceğini bildirdi. İŞKUR tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere..

İŞKUR tarafından 300 kişilik toplum yararına programlar düzenleniyor
banner

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, Aksaray Valiliği ve bağlı kaymakamlık hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla 300 Kişilik Toplum Yararına Programlar düzenleneceğini bildirdi.

İŞKUR tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İhtiyaç görülmesi halinde kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere Toplum Yararına Programlar (TYP) düzenleniyor. Bu çerçevede; Aksaray Valiliği ve bağlı Kaymakamlıklar iş birliğinde; Aksaray Valiliği ve İlçe Kaymakamlıklarının hizmet alanlarında, kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla 08 Mayıs 2024 ila 31 Ekim 2024 tarihleri aralığında gerçekleştirilecek, toplam 300 kişilik Toplum Yararına Programlar düzenlenecektir. Asıl katılımcılar ve asıl katılımcı sayısı kadar yedek katılımcı adayı noter kurası ile belirlenecektir. Kuradan, asıl olarak çıkan katılımcılardan görevine başlamayanların yerine yedek kura sırasına göre katılımcı göreve davet edilecektir. Noter kurası yer ve zamanı ilan başvuru ekranında yer alacağı gibi, Kurumların sosyal medya hesaplarında da yayımlanacaktır. Katılımcı adayları izleyici olarak kuraya katılabilecektir. Başvuranlar noter kurasını takip edebileceği gibi, kura sonucu belirlenen asil ve yedek katılımcı listeleri Kurumların duyuru panolarında ve sosyal medya hesaplarında yayımlanacaktır” denildi.

 BAŞVURU TARİHLERİ (22-26 NİSAN 2024)

Toplum Yararına Programa başvurular 22 Nisan 2024 – 26 Nisan 2024 tarihleri arasında İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri, e-Devlet, İŞKUR e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılabiliyor.

TYP BAŞVURU VE KATILIM ŞARTLARI

TYP’ye başvuru ve katılım şartları hakkında yapılan açıklamada şu sözlere verildi: “ İŞKUR’a kayıtlı olmaları, programa başvuru ve program başlangıç tarihlerinde işsiz olmaları ve program süresince başka bir iş yerinde sigortalılıklarının bulunmaması, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları, herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), emekli ve malul aylığı almamaları gerekmektedir. Ayrıca TYP talep tarihinden önceki bir yıl içerisinde ve programın fiilen başlayacağı tarihe kadar yüklenicinin veya bağlı ve yan kuruluşlarının çalışanı olan kişiler programdan yararlanamazlar.

1)Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerden yalnızca birisine başvurabilecektir.

2)Bir kişi 27.09.2017 tarihinden itibaren en fazla 9 ay süreyle TYP’lerden yararlanabilecektir.

3) TYP’lere;  Adrese Kayıt Sistemine göre (AKS) aynı adreste oturan kişilerden yalnızca biri katılabilir. Adres Kayıt Sistemine göre (AKS) aynı adreste oturan kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak AKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler ve 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgileri gizlenenler için bu şart aranmaz. Aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerde isimlerinin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınacaktır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılacaktır. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi programdan çıkarılırlar. “ (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası