Gündem

Mesleki Eğitim Merkezi programına ilgi artıyor

MEB, ATSO VE TOBB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında mesleki eğitim..

Mesleki Eğitim Merkezi programına ilgi artıyor
banner

MEB, ATSO VE TOBB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında mesleki eğitim merkezleri iş birliği protokolü imzalandı.

ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş, mesleki eğitim merkezi programına ilginin arttığını belirtti. Kalkınmanın en önemli unsurlarından birinin mesleki eğitim olduğunu ve iş dünyasının en çok mesleki eğitime ihtiyaç duyduğunu belirten Göktaş, şöyle konuştu: “Mesleki eğitim, kalkınmanın en önemli unsurlardan biri olan yerli ve milli üretimin esasıdır. Çünkü yerli ve milli üretimi sağlayacak olan nitelikli işgücü, ancak nitelikli eğitim sistemi ve kaliteli mesleki eğitimle gerçekleştirilebilir. TOBB ve Oda-Borsa bu vizyonla üyelerinin nitelikli insan kaynağına ulaşması için mesleki eğitimi desteklemektedir. Yine bu anlayıştan hareketle Millî Eğitim Bakanlığı, kaliteli ve ihtiyaca yönelik eğitim sistemini oluşturmaya ve böylelikle ülkemizin üretim gücüne güç katacak nitelikli işgücü teminini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda özellikle mesleki eğitimin içerisinde ahilik kültürünün taşıyıcısı niteliğindeki mesleki eğitim merkezlerine ayrı bir önem verilmektedir” dedi. Göktaş,  Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin mezun olduklarında, alanlarında iyi yetişmiş birer usta olarak işverenler tarafından istihdam edildiğini söyledi.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 88’İ EĞİTİM ALDIĞI ALANDA İSTİHDAM OLUYOR

Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin yüzde 88’inin eğitim aldığı alanda istihdam olduğunu ifade eden Göktaş, “Yüksek istihdam oranıyla ülkemizin nitelikli işgücüne katkı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezlerinin alt yapısını güçlendirmek amacıyla bazı düzenlemeler yapıldı.  Yapılan mevzuat düzenlemeleriyle Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu örgün ortaöğretim kapsamına alındı. En az ortaokul mezunu olan herkes hangi yaşta olursa olsun bu programa kayıt olabilmektedir. Öğrenciler fark derslerini kendi okullarında alarak Meslek Lisesi diploması alabilmektedirler. Böylelikle Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin lise mezunu sayılmalarının önündeki en büyük engel kaldırılmıştır. Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıtlı öğrenciler, haftada bir gün okulda teorik eğitim dört gün ise sözleşme imzaladıkları işletmede beceri eğitimi almaktadırlar. Mesleki Eğitim Merkezi programında eğitim süresi dört yıl olup öğrenciler; 11. sınıf sonunda kalfalık, 12. sınıf sonunda ise ustalık belgesi almaktadır. Diploma fark derslerini de tamamlayan öğrenciler ayrıca meslek lisesi diploması da alarak mezun olmaktadırlar. Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigorta primleri, eğitim süresi boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır. İşverenler tarafından 9, 10 ve 11. sınıf çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’undan (Bin 650 lira ) ve 12. sınıf kalfa öğrencilere ise asgari ücretin yüzde 50’sinden (2 bin 750 lira) az olmamak üzere ücret ödenmektedir. Ödenen bu ücretler, devlet katkısı olarak işletmelere geri ödenerek işletme üzerindeki maddi yük tamamen kaldırılmıştır. Yapılan düzenlemeler hem işveren hem de öğrenciler tarafından olumlu karşılanmış ve mesleki eğitim merkezi programına olan talep çok ciddi anlamda artış göstermiştir” dedi. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL