banner
Eğitim

ASÜ BAP 2024 yılı için 37 projeye destek verdi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü (BAP), 2024 yılı için 37 projeyi destekleme kararı aldı. ASÜ Senato Salonu’nda projesi desteklenen akademisyenler için bir imza töreni düzenlendi. DESTEK ORANI 2023’E..

ASÜ BAP 2024 yılı için 37 projeye destek verdi
banner

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü (BAP), 2024 yılı için 37 projeyi destekleme kararı aldı. ASÜ Senato Salonu’nda projesi desteklenen akademisyenler için bir imza töreni düzenlendi.

DESTEK ORANI 2023’E GÖRE ARTTI VE YÜZDE 67’YE YÜKSELDİ

Bu yıl 55 proje başvurusunda bulunulduğunu, yapılan incelemelerin ardından 37 çalışmanın desteklenmesi yönünde karar verildiğini söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, geçen yıla kıyasla destek oranının yükseldiğini ve yüzde 67’ye eriştiğini belirtti. ASÜ yönetimi olarak bilimsel projeleri daha yoğun şekilde desteklemek hedefinde olduklarını, bunun da kaynaklarla doğrudan ilişkili olduğunu ifade eden ASÜ Rektörü, “Elimizden gelen fedakârlıkları yapıyoruz. İmkânlar kısıtlı olmasına rağmen bu yıl desteklemeleri azaltmadık; tam aksine 2023’e göre oransal olarak yukarıya çektik. Raporlara göre her üç başvurudan ikisini kabul ettik. Özellikle Araştırma Başlangıç Projelerinde destekleme oranımız yüzde 100 olarak gerçekleşti” dedi. Rektör Alpay Arıbaş, konuşmasının son bölümünde, ilerleyen dönemlerde hem başvuru sayısının hem de desteklenme oranlarının daha da artacağını vurguladı ve şunları söyledi: “Üniversitelerin iki temel fonksiyonu var. Bunlardan ilki, ülkemize nitelikli gençler yetiştirmek. İkincisi ise -şehrimiz ve ülkemiz başta olmak üzere- tüm insanlığa katkı sağlayacak buluşlar yapabilmek, toplumla üniversiteyi entegre edebilmek, somut çıktılar oluşturacak araştırmalar ortaya koymak… Biz bu doğrultuda çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Projesi kabul edilen tüm hocalarımızı kutluyor, çabaları ve üretkenlikleri için teşekkür ediyoruz.”

EN FAZLA DESTEKLENEN PROJE TÜRÜ ARAŞTIRMA PROJELERİ OLDU

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Selim Çakmak ise 2024 sürecinin ilerlemesine katkıda bulunan kurul üyelerine teşekkür etti. Hızlı bir maratona başladıklarını ve proje süreçlerini her daim önemli bulduklarını ifade eden Çakmak, “Süreci daha da iyileştirebilmek adına arkadaşlarımızla temas halindeyiz. BAP’ın yanı sıra spor ve sağlık alanında ihtisaslaşma ile dış kurum projeleri de çok değerli. Bu konudaki destekleri geliştirmek adına Proje Destek Ofisimizi kurduk. Yapılanma sürecini hızla tamamlamak niyetindeyiz” dedi. ASÜ Genel Sekreteri ve BAP Koordinatörü Doç. Dr. Hüseyin Erdal da yaptığı açıklamasında tüm araştırmacıları tebrik etti ve imkânlar ölçüsünde desteklemeleri arttırmaya devam edeceklerini vurguladı. Erdal, projelerin somut çıktılara dönüşmesinin en temel arzuları olduğunu da ifade ederek, “Bu konuda bizler her zaman araştırmacılarımızın yanında olacağız” diye konuştu. Yapılan açıklamaların ardından BAP desteği alan akademisyenler projeleri hakkınsa kısa bilgiler verdi. Tören, Rektör Alpay Arıbaş ve araştırmacıların, hazırlanan protokol metinlerini imzalamasıyla tamamlandı. Türlere göre bakıldığında 25 adet araştırma, beş adet performans, dört adet araştırma başlangıcı, iki adet yüksek lisans ve bir adet de doktora projesi destek aldı. En fazla destek alan okul altı projeyle Fen Edebiyat Fakültesi olurken, bu okulu beşer projeyle Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesi takip etti. ASÜ Rektörü Alpay Arıbaş, etkinliğin son kısmında, sürecin ilerlemesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası