Gündem

Somuncubaba Külliyesi 200 bin ziyaretçiyi ağırladı

Aksaray Belediyesi tarafından Şeyh Hamid-i Veli, adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, her gün yüzlerce yabancı ve yerli ziyaretçiyi ağırlıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden olan Somuncu..

Somuncubaba Külliyesi 200 bin ziyaretçiyi ağırladı
banner

Aksaray Belediyesi tarafından Şeyh Hamid-i Veli, adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, her gün yüzlerce yabancı ve yerli ziyaretçiyi ağırlıyor.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden olan Somuncu Baba’nın hayat hikayesinin figürlerle anlatıldığı müze haftanın her günü hizmete açık tutuluyor. Rehber eşliğinde somuncu babanın yaşadığı manevi atmosferin ziyaretçilere tanıtıldığı müze 2022 yılının ilk 6 ayında 200 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Somuncu Baba Müzesinin verdiği hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Somuncu Baba’nın Anadolu’nun manevi mimarlarından olduğunu ifade etti. Dinçer,  “Şehrimizde yaşamış ve vefat etmiş olan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba, Hacı Bayramı Veli Hazretleri başta olmak üzere birçok talebe yetiştirerek Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda büyümesinde ve gelişmesinde büyük katkısı olmuş bir Allah dostudur. Somuncu Baba adı ile anılmaktadır. İsmi kaynaklarda; Hamid-i Veli, Şeyh Hamid-i Veli, Hamidüddüni Veli, Hamid Hamideddini Veli gibi şekillerde geçmektedir. Şehrimizin tarihine iz bırakmış bu değeri gelecek nesillere ulaştırmak için hizmete sunduğumuz müzemiz, geçtiğimiz yıllarda en iyi müze ödülüne layık görüldü. Müzemizin kapıları yerli ve yabancı tüm ziyaretçilere açıktır. Şehrimizin ismi ile sembolleşen Somuncu Baba’nın yaşam hikayesini görmeye herkesi davet ediyorum’’ dedi. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL