Spor

Hasan Dağı parkuru sporcuları zorladı

DÜNYA İNİŞ KAYKAY VE HIZ KAYAĞI ŞAMPİYONASI HASAN DAĞI’NDA 130 SPORCUNUN KATILIMIYLA TAMAMLANDI. Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi koordinesinde Hasan Dağı’nda düzenlenen şampiyonaya 30 farklı ülkeden sporcu katıldı. Şampiyonanın açılış..

Hasan Dağı parkuru sporcuları zorladı
banner

DÜNYA İNİŞ KAYKAY VE HIZ KAYAĞI ŞAMPİYONASI HASAN DAĞI’NDA 130 SPORCUNUN KATILIMIYLA TAMAMLANDI.

Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi koordinesinde Hasan Dağı’nda düzenlenen şampiyonaya 30 farklı ülkeden sporcu katıldı. Şampiyonanın açılış programında konuşan Vali Hamza Aydoğdu, Aksaray’a gelen tüm sporculara başarılar dileyerek, Dünya İniş Kaykay ve Hız Kayağı Şampiyonası’nın Aksaray’a hayırlı olması temennisinde bulundu. Aydoğdu, “İnşallah misafirlerimiz kentimizde güzel anlar yaşar, kazasız belasız bir yarışma olur. 30 ülkeden gelen 130 sporcuyu Aksaray’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Manzaranın keyfini çıkarmanız dileğiyle…”diye konuştu. Dünya İniş Kaykay ve Hız Kayağı Şampiyonası Aksaray Sorumlusu Abdullah Kahraman ise Türkiye’de ilk kez Hasan Dağı’nda bu şampiyonanın gerçekleştirildiğini söyledi. Hasan Dağı parkurunun gayet iyi bir seviyede olduğunu belirten Kahraman, “Dünyadaki en uzun kaykay parkuru şu anda Türkiye’de. Bu şampiyonayı Aksaray’da düzenlemekten büyük gurur duyuyorum. Bugün ki şampiyonadan sonra Aksaray’ın tarihi ve kültürel güzelliklerini birçok insan görme şansı elde edecek. Tüm sporculara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Vali Aydoğdu, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in start vermesiyle şampiyona başladı. Yarışmacılar uzun ve zorlu parkurda hızlı ve mücadeleci bir tavır sergiledi. Birbirinden zorlu parkurlarda kıyasıya yarışan profesyonel sporcular yer çekimine meydan okudu. 130 kilometrelik bir hızla 4 kilometrelik parkuru tamamlayan yarışmacılar, nefes kesen mücadeleyle ilgili şu cümleleri kurdu: “Hasan Dağı bütün planlarımızı ve önceden oluşturduğumuz stratejilerimizi alt üst etti. Adeta ezberimizi bozdu.” Hasan Dağı’nın uzun ve virajlı bir parkur olması sebebiyle kaykay sporunda önemli bir yere sahip olduğu şampiyonayla birlikte tescillenmiş oldu. Parkurun uygunluğuyla birlikte sporcuların hem hızı hem de yavaşlamayı aynı anda yapabildiği gözlemlendi. Yarışmacılar ise parkurun tam da bu spora uygun olduğunu ifade ederek önümüzdeki yıllarda da Hasan Dağı’nda tekrar şampiyona düzenlemek istediklerini belirtti. Böyle bir deneyim yaşamanın keyfini çıkaran sporcuların mutlulukları yüzlerinden okundu. Dünyanın en iyi 40 kaykaycısının katıldığı yarışma renkli görüntülere sahne oldu. Hasan Dağı yakınlarında yaşayan vatandaş ise şampiyonayı canlı canlı izlemenin keyfini çıkardı.

‘TÜRKİYE’DE BU SPORU EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ’

Dünya Yerçekimi Sporları Federasyonu Başkanı William Stephenson, dünyada iniş kaykay ve hız kızağı sporunun çok hızlı geliştiğini kaydetti. Stephenson, şöyle konuştu: “Daha önce Avrupa’da iki ülkede Dünya Şampiyonası düzenlendi. Bu sporumuz Avrupa’da ve dünyada oldukça popüler. Bizim amacımız ise Hasan Dağı’nda şampiyonaları tekrarlayarak Türkiye’de bu sporu en üst seviyeye çıkarmak. Hasan Dağı’nı keşfedilmesi bu açıdan oldukça önemli. Türkiye’nin potansiyeli çok büyük. Burada bu sporun geleceğinin çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Şampiyona 200 ülkeden canlı izlenecek, 1 milyar izlenmeye ulaşılması hedefleniyor. Daha önceki yarışlar televizyonlardan canlı verilmedi. Bu anlamda da bir ilki yaşayarak Hasan Dağı’ndaki yarışlar canlı verilecek. Aksaray’ı çok beğendim. İnsanları olsun, doğası, kültürel mirası çok farklı bir yer. Burada karşılaştıklarımız bizleri çok etkiledi. İnanamıyoruz hala. Dünyanın birçok ülkesine gittim ancak böyle bir misafirperver bir millet görmedim. Biz burada çok sıcak karşılandık. Artık biz de tüm dünyadaki sporcuları buraya çağıracağız.” Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL