Sağlık

Eşi ona hayat verdi, o da hastalarına hayat veriyor

Aksaraylı Dr. Öğr Üyesi Sibel Çiğdem Tuncer, eşinin verdiği çapraz nakil böbrekle sağlığına kavuştu. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli olan Tuncer, hastalık sürecinde ailesinden kimsede uygun böbrek çıkmadığını söyledi…

Eşi ona hayat verdi, o da  hastalarına hayat veriyor
banner

Aksaraylı Dr. Öğr Üyesi Sibel Çiğdem Tuncer, eşinin verdiği çapraz nakil böbrekle sağlığına kavuştu. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli olan Tuncer, hastalık sürecinde ailesinden kimsede uygun böbrek çıkmadığını söyledi.

6 aylık bir süreç içerisinde nakil işleminin gerçekleştiğini ifade eden Tuncer, “Yaklaşık 6 yıl önce halsizlik ve yorgunluk şikâyetiyle doktor bir arkadaşıma başvurdum. Yapılan tetkikler sonucunda böbrek yetmezliği geliştiğini öğrendim ve hayatımın şokunu yaşadım. Ankara’da tedavim devam etti. İyileşmem için bu hastalığın tek kurtuluş organ nakliydi. Bu süreçte ailem ve eşimden bana böbrek verilebilir mi? Bunun tetkikleri yapıldı. Bu testlerde ailemden hiç kimsede uygun böbrek çıkmadı” dedi.

‘6 YILDIR SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE YAŞAMIMI SÜRDÜRÜYORUM’

Ankara’dan Antalya’ya tedavi için gittiğini dile getiren Tuncer burada çapraz böbrek verme tekniğine başvurduklarını söyledi. Başvurudan 3 saat sonra Eskişehir’den biriyle kan grubunun uyduğu haberini aldıklarını aktaran Tuncer, “Hemen Eskişehir’den gelen aileyle hastanede buluştuk. Tekrar karşılıklı testler yapıldı. Eşimin böbreğini diğer ailenin babasına, o babanın kızının böbreği de bana uyumlu oldu. Sonrasında organ nakli gerçekleşti. Yaklaşık 6 yıldır sağlıklı bir şekilde yaşamımı sürdürüyorum” diye konuştu.

‘BÖBREK BAĞIŞLAYARAK BAŞKASINA CAN VERİN’

Kendisi gibi diyaliz hikayesi olan hastaların çaresiz hissetmemeleri gerektiğini belirten Tuncer, “Kesinlikle herkes organ nakilini bir kez daha düşünmeli. Çevrelerinden ve ailelerinden bu yönde destek istemeliler. Diğer sağlıklı bireylerin de bu şekilde organların değerini bilmesi gerekiyor. Organ nakliyle başka insanların hayatını kurtarabilir, onlara yeni bir umut olabilirsiniz. Bu süreçte eşim benim en büyük destekçim oldu. Bana böbreğini vermek istediğini her zaman söylerdi. Nitekim öyle de oldu. Eşim bana hayat verdi. Bende şimdi hastalarıma hayat vermenin mutluluğunu tekrar yaşıyorum” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL